Úvodní stránka \ Zdraví, sport \ Objevte kouzlo Ferraty, lze přeci praktikovat i v Česku!

Objevte kouzlo Ferraty, lze přeci praktikovat i v Česku!

Objevte kouzlo sportu jménem Ferraty, lze praktikovat už i u nás
Objevte kouzlo sportu jménem Ferraty, lze praktikovat už i u nás

Nechte se strhnout a zkuste i vy vylézt do výšek, o kterých se Vám ani nezdálo. Nemusíte být profesionální horolezci a i přesto se můžete stejně jako oni pokochat nádhernými výhledy z vrcholků hor. Ferrata je zajištěná cesta v náročném horském terénu, která je vybavená jistícími fixními lany, železnými stupačkami případně dalšími umělými pomůckami. Cílem takových úprav je zvýšení bezpečnosti procházejících osob a zpřístupnění terénu i návštěvníkům, kteří nemají zkušenosti s náročnými horolezeckými výstupy. Zajištěné cesty umožňují bezpečné zdolání i náročných horolezeckých částí díky fixnímu jištění. Jistící lano, v pravidelných intervalech spolehlivě ukotvené k pevné skále, slouží k zavěšení karabiny ze soupravy pro samo-jištění.

Dalšími umělými pomůckami bývají žebříky, řetězy, kramle, stupačky, lávky a čepy. Slouží jako stupy a chyty v místech, kde přirozený terén neposkytuje přirozené stupy a chyty. Méně zkušení lezci tak mohou bezpečně zdolat i extrémně kolmé až převislé úseky, které by pro ně byly při klasickém horolezeckém postupu nedosažitelné. V takovém případě se už však leze spíše „po železe“ než po skále.

Povinné vybavení, bez kterého se na Ferraty neobejdete.

Ferraty jsou zajištěné cesty ocelovými lany a žebříky, tudíž je potřeba mít na ně speciální ferratové vybavení.

  • Sportovní outdoorová pevná obuv – ideální je trekingová bota
  • Horolezecký sedák – postačí jednoduchý univerzální sedák s nastavitelnými velikostmi nohaviček (možnost využití v létě i zimě)
  • Jištění – ploché elastické smyčky, lano o průměru 11mm, pádová brzda, dvě ferratové karabiny Ocún s automatickým zámkem, karabinka pro uchycení volného konce k úvazku
  • Horolezecká helma – slouží ke zvýšení bezpečnosti lezce v horách, kde by neměla za žádných okolností chybět
  • Rukavice – Pohodlné rukavice se zkrácenými prsty na ferratu. Vyrobeny ze syntetického materiálu, který dobře dýchá, jsou pohodlné, i když jsou mokré. Všechny namáhaná místa jsou zesílena pro větší odolnost.

Obtížnosti Ferraty

Označení obtížnosti se liší podle zvyklostí v dané horské oblasti. Obtížnost je dána jednak obtížností nejtěžšího místa, jeho délkou, ale i celkovou délkou cesty. Nejvíce používané značení:

  • Zajištěné, jednoznačně vedené turistické cesty a velmi lehké zajištěné cesty – ferraty. Místy vedeny strmým skalním terénem, a to po přirozených skaních pásech nebo po umělých pomůckách ( umělé stupy, lávky). Umělé jištění v podobě ocelových lan, řetězů nebo zábradlí slouží převážně jen ke zvýšení pocitu jistoty v exponovaném terénu, z technického hlediska však není nutné.
  • Mírně strmý skalní terén. Umělé zajištění v podobě ocelových lan, kramlí, kolíků a žebříků slouží přímo k postupu vpřed. Některé pasáže jsou již namáhavé a vyžadují sílu.
  • Strmý skalní terén. Umělým jištěním (ocelová lana, kramle, kolíky, žebříky) je opatřena převážná část celkové délky cesty a mohou být hůře dostupná pro nižší postavy. Časté svislé stěny s nataženým ocelovým lanem k jištění. Zajištěné úseky už vyžadují určitou sílu v pažích a při delším podniku jsou unavující a velmi namáhavé.
  • Velmi strmý skalní terén, místy kolmé partie, místy dokonce převislé. Umělé jištění je realizováno většinou jen pomocí ocelových lan a příležitostně umělými stupy ( kramle, kolíky). Předpokládá se, že lezec je trénovaný a ve výborné kondici. Je dobré použít obuv s podrážkou podobající se lezečkám. Cestou se lze setkat s úseky, které nejsou odjištěny vůbec a je nutné je s jistotou překonat. Lze doporučit pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům. Nezkušení by měli být jištěni zkušeným vůdcem nebo instruktorem.
  • Místy extrémně exponované cesty Via Ferrata, vedené v kolmém skalním terénu s minimem přirozených stupů. Umělé zajištění je realizováno většinou jen pomocí ocelových lan a jen velmi málo umělými stupy (kramle, kolíky). Nejtěžší místa vyžadují použití horolezecké techniky nebo velkou sílu v pažích. Tyto zajištěné cesty už mají vysloveně sportovní charakter. Pouštět se do nich mohou jen velmi zkušení vysokohorští turisté a horolezci. Určeno jen pro specialisty a fajnšmekry. Klíčová místa jsou nebezpečná a vyžadují koncentraci. Nezkušení musí být zásadně jištěni zkušeným vůdcem nebo instruktorem. Tyto ferraty nemají za úkol lezci cestu usnadnit, ale naopak obtíže vyhledávají.

Kde je možné si Ferraty vyzkoušet v České republice?

Pokud se chystáte na prázdninové výstupy ve vysokých Alpách nebo Dolomitech, stojí za to vyzkoušet si předem feratu u nás v ČR, kterou nalezneme v Semilech. Ferata Semily – podrobné informace, Dvě Ferraty se nacházejí i poblíž Liberce.

Kde je možné vyzkoušet Ferraty u našich nejbližších sousedů? Další Ferraty se u nás prozatím nenachází (v době napsání příspěvku), stačí ale zajet na německou stranu Lužických hor (Zittauer Gebirge) – tam jednu excelentní vybudovali na pískovcovém masivu zvaném Nonnenfelsen (Jeptiška).Více informací ZDE. Nebo další Ferraty, která nás zaujala je Oybinská ferata Alpiner Grat. Má spíše sportovní charakter, nevede k žádnému vrcholu, přechází hřeben a končí u vyhlídky na Oybin. Více informací o této sportovně rekreační Ferratě neleznete ZDE …a ještě ZDEA komu i toto je málo, může se podívat SEM, na velké množství Ferrat na území Rakouska a Itálie.

Jak se Vám líbil článek?

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.